Przypominamy najważniejsze fakty z życia naszego patrona.

 

 

Mariusz Zaruski (1867-1941) to postać wszechstronna, ikona polskiego taternictwa i narciarstwa, założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR, wychowawca młodzieży i działacz społeczny. Zasłynął również jako aktywny działacz niepodległościowy, a jednocześnie znakomity żeglarz, podróżnik i artysta – pisarz, malarz, fotograf. Chociaż urodził się 31 stycznia 1867 r. w Dumanowie na Podolu, jego droga życiowa prowadziła przez Odessę, gdzie studiował, zesłanie do guberni archangielskiej, rejsy po morzach Arktyki, Kraków i Zakopane. Jako pionier zimowej turystyki wysokogórskiej wpisał się w historię taternictwa zdobywając po raz pierwszy, niedostępne wówczas, zimowe szczyty Tatr, m.in. Świnicę, Giewont. Był również Generał pionierem polskiego  żeglarstwa - m.in. współorganizował Yacht Klubu Polski, był faktycznym twórcą Komitetu Floty Narodowej, z którego składek kupiono żaglowiec „Dar Pomorza”. Pełniąc funkcję kapitana harcerskiego szkunera "Zawisza Czarny" wyszkolił kilka pokoleń młodych kadr. Polski Związek Żeglarski ogłosił rok 2017 Rokiem Generała Mariusza Zaruskiego.

Przypominamy najważniejsze fakty z życia naszego patrona.

Mariusz Zaruski (1867-1941) to postać wszechstronna, ikona polskiego taternictwa i narciarstwa, założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR, wychowawca młodzieży i działacz społeczny. Zasłynął również jako aktywny działacz niepodległościowy, a jednocześnie znakomity żeglarz, podróżnik i artysta – pisarz, malarz, fotograf. Chociaż urodził się 31 stycznia 1867 r. w Dumanowie na Podolu, jego droga życiowa prowadziła przez Odessę, gdzie studiował, zesłanie do guberni archangielskiej, rejsy po morzach Arktyki, Kraków i Zakopane. Jako pionier zimowej turystyki wysokogórskiej wpisał się w historię taternictwa zdobywając po raz pierwszy, niedostępne wówczas, zimowe szczyty Tatr, m.in. Świnicę, Giewont. Był również Generał pionierem polskiego  żeglarstwa - m.in. współorganizował Yacht Klubu Polski, był faktycznym twórcą Komitetu Floty Narodowej, z którego składek kupiono żaglowiec „Dar Pomorza”. Pełniąc funkcję kapitana harcerskiego szkunera "Zawisza Czarny" wyszkolił kilka pokoleń młodych kadr. Polski Związek Żeglarski ogłosił rok 2017 Rokiem Generała Mariusza Zaruskiego.